במסגרת סקירות על תרופות פריון שונות, אנו מציגים בפוסט זה סקירה על דקפפטיל.

דקפפטיל [Decapeptyl] היא תרופת פריון השייכת לקבוצת התרופות שמטרתן למנוע ביוץ עצמוני, כלומר, למנוע מצב בו הביצית או הביציות העוברות גירוי הורמונלי חורגות מהשחלה לפני המועד בו אנו מעוניינים. מניעה כזו חשובה בעיקר בטיפולי הפריה חוץ גופית (עוד על ‬הפריה חוץ גופית). לפני השימוש בתרופות מסוג זה בוטלו מחזורי טיפול רבים בשל העובדה שלא ניתן היה למנוע את הביוץ. בקבוצה זו ישנן תרופות הנקראות "אגוניסטים", כמו דקפפטיל או סינארל, ו"אנטגוניסטים", כמו התרופה צטרוטייד למשל. המטרה הסופית היא זהה אך צורת המתן משתנה.

דקפפטיל- כיצד נמנע ביוץ עצמוני?

זריקת דקפפטיל משמשת כ"אגוניסט", כלומר מתנהגת כמו הורמון המופרש מהמח ואחראי על שחרור ההורמונים הגונדוטרופים: LH וFSH. עלייה חדה בהורמון LH גורמת לביוץ (עוד על ביוץ). מתן דקפפטיל "מרוקן" את הבלוטה המפרישה את ההורמונים האלו עד שהיא מפסיקה להפריש אותם וכך נמנעת אפשרות של ביוץ עצמוני.

הידעת שימי לב: מדוע לפנות אל מומחה לפוריות? - הנה 10 סיבות!

דקפפטיל- כיצד ניתנת התרופה?

אגוניסטים יכולים להינתן בצורות שונות כמו הסנפה לאף או בזריקות. דקפפטיל היא תרופה הניתנת בזריקה. ישנם שני סוגי פרוטוקולים עיקריים בשימוש. בפרוטוקול ה"קצר" משתמשים באגוניסט מהימים הראשונים של הוסת וכך גם "מנצלים" את ההפרשה הראשונית של ההורמונים לגיוס זקיקים. בפרוטוקול ה"ארוך" מתחילים את הטיפול כשבוע-שבועיים לפני הוסת וכך מתחילים את מתן ההורמונים של הטיפול כשהבלוטה כבר "מדוכאת" ואינה מפרישה הורמונים. המינון תלוי בתדירות ההזרקה. הזריקה יכולה להיות חד פעמית במינון 3.75 מ"ג וכך מושג דיכוי לזמן ארוך, או בהזרקה יומית של 0.1 מ"ג.

דקפפטיל- האם ישנן תופעות לוואי?

מכיוון שהתרופה גורמת לדיכוי הורמונלי, יכולות להיות לאשה המטופלת על ידי דקפפטיל [Decapeptyl] תופעות לוואי שקשורות לחוסר הורמונלי, מצב המדמה תופעות של "גיל המעבר", במידה ולא ניתנים הורמונים אחרים במקביל. הסיכוי לתופעות אלו גדול יותר כאשר משתמשים בזריקה ארוכת הטווח (במינון הגבוה) והשפעתה יכולה להימשך אפילו למעלה משלושה חודשים. התופעות כוללות גלי חום, דימום כבד, יובש בנרתיק, חולשה ושינויים במצב הרוח.

דקפפטיל- כיצד לאחסן?

מכיוון שיש תחליפים שונים בקופות ותכשירים הזקוקים לקירור כדאי להיוועץ עם הרוקח/ת.

לסיכום, דקפפטיל [Decapeptyl] היא תרופת פריון שמטרתה למנוע ביוץ עצמוני.

תוכלו לקרוא עוד בנושא ‫‬תרופות פריון וטיפולי פוריות. ‫
בנוסף, תוכלו גם לקרוא על כיצד לבחור רופא מטפל ו‫מתי לפנות אל מומחה לפוריות אשר יוכלו לעזור לכם בתהליך קבלת ההחלטות.
כמו כן, תוכלו לקרוא אודות רופאים נבחרים של האתר.

גולשות שקראו על דקפפטיל התעניינו גם ב:
בעיות פוריות כיצד לבחור מומחה לפוריות? טיפולי פוריות
.
מאמר זה נבדק ואושר על ידי דוקטור יחזקאל לנדי

רופא בבית חולים לנשים, קמפוס בילינסון, מרכז רפואי רבין.

.
//
אין לייחס למידע המופיע באתר תחליף לעיצה רפואית, התייעצות עם רופא או חוות דעת מקצועית. לקריאה על תנאי השימוש באתר.
//

השאירי תגובה:

התגובות סגורות.