נוב 22

איקקלומין [Ikaclomin]

 אין תגובות - פרסם תגובה

במסגרת סקירות על תרופות פריון שונות, אנו מציגים בפוסט זה סקירה על איקקלומין.

איקקלומין [Ikaclomin] או בשמה הגנרי – קלומיפן ציטרט (Clomiphene citrate) הינה תרופה המשמשת לטיפול בהפרעה בביוץ ונמצאת בשימוש במשך כ-40 שנה. מכיוון שמדובר בכדורים הניתנים דרך הפה, היא משמשת לרוב כטיפול ראשוני לגרימת ביוץ בנשים אשר לא מבייצות באופן סדיר או בנשים הסובלות מאי פריון ללא סיבה ידועה.

איקקלומין ‫-‬ אופן הטיפול

המינון ההתחלתי של איקקלומין [Ikaclomin] הינו כדור ליום (50 מ"ג) והוא ניתן החל מיום 3-5 למחזור למשך 5 ימים. מספר ימים לאחר גמר הטיפול (ימים 9-11 למחזור) יש להתחיל במעקב אחר מספר הזקיקים וגודלם באמצעות אולטראסאונד (מעקב זקיקים) ומעקב אחר רמות הורמון האסטראדיול (E2) המופרש מהזקיקים.

כמחצית מהנשים אשר מגיבות לאיקקלומין יבייצו בעקבות טיפול במינון 50 מ"ג. במידה ולא משיגים תגובה מספקת, אפשר להעלות את המינון באופן הדרגתי ל-100, 150 ו-200 מ"ג. חשוב לציין כי למרות שיעורי הביוץ הגבוהים עם איקקלומין שיעור ההריונות נמוך יותר בשל תופעה אנטיאסטרוגנית של האיקקלומין ברחם. תרופה זו גורמת להדקקות של רירית הרחם ולכן שיעורי ההשרשה נמוכים במקרים אלה. ניתן להתגבר על השפעה לא רצויה זו במתן אסטרוגן (אסטרופם) וכך לעבות את רירית הרחם.

ביוץ אמור להתרחש 5-7 ימים לאחר סיום נטילת התרופה (ימים 13-15 למחזור). ניתן לתזמן את הביוץ ע"י זריקות של הורמון הביוץ (HCG) או תחליפיו (לדוגמא כוריגון או אוביטרל).

בימים סביב מועד הביוץ המשוער או יום לאחר הזרקת הורמון ה-HCG יש לקיים יחסים כל יום-יומיים או לחלופין לבצע הזרקה של זרע ישירות לתוך הרחם (IUI) וכך להגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול. במידה ואין בעיית פוריות נוספת, טיפול של שלושה מחזורי איקקלומין [Ikaclomin] יביא להריון ב-40%-50% מהמקרים.

הידעת שימי לב: מדוע לפנות אל מומחה לפוריות? - הנה 10 סיבות!

מנגנון הפעולה של איקקלומין

התרופה דומה במבנה שלה להורמון אסטרוגן ולכן יכולה להיקשר לקולטן לאסטרוגן במיקומים שונים בגוף ולעכב אותו. על ידי חסימה של קולטנים לאסטרוגן בבלוטת יתרת המח (היפופיזה), איקקלומין מעוררת את הבלוטה להפריש LH ו-FSH, הורמונים המשפיעים על השחלה וגורמים לגיוס זקיקים ולהבשלתם.

תופעת לוואי של איקקלומין

מרבית תופעות הלוואי של איקקלומין [Ikaclomin] קשורות בהשפעה דמוית הורמון האסטרוגן. תופעות אלו עשויות לכלול גלי חום, שינויים במצב הרוח, רגישות בשדיים, כאב באזור האגן ובחילה. הפרעה בראייה היא תופעת לוואי נדירה שבמידה והיא מופיעה יש להפסיק את הטיפול באיקקלומין ולפנות לבדיקת רופא.

איקקלומין ‫-‬ דגשים נוספים

במקרה של הריון תאומים – במרבית המקרים איקקלומין [Ikaclomin] מביא לביוץ של ביצית אחת בלבד. עם זאת, הסיכוי להריון מרובה עוברים (כמעט תמיד מדובר בהריון תאומים) הוא מוגבר ונע בין 5%-8%.

תסמונת גירוי יתר שחלתי אינה שכיחה בעת טיפול באיקקלומין, במידה והיא מתפתחת, לרוב היא מופיעה בצורה הקלה שלה אשר מתבטאת בכאבי בטן, תפיחות בטנית, בחילות והקאות. אם התופעות מחמירות יש להפסיק את הטיפול ולפנות לבדיקת רופא.

לרוב, במידה והטיפול באיקקלומין לא מביא להריון לאחר 3-6 מחזורי טיפול, יש לשקול מעבר לשיטת טיפול אחרת.

לסיכום, איקקלומין [Ikaclomin] הינה תרופה נפוצה המשמשת לטיפולי פוריות, פירטנו את אופן הטיפול באמצעות איקקלומין, מנגנון הפעולה ותופעות הלוואי. תוכלו לקרוא עוד בנושא ‫‬תרופות פריון וטיפולי פוריות. כמו כן, תוכלו לקרוא אודות רופאים נבחרים של האתר, ופסיכולוגים נבחרים של האתר.

גולשות שקראו על איקקלומין התעניינו גם ב:
בעיות פוריות כיצד לבחור מומחה לפוריות? טיפולי פוריות
.
מאמר זה נבדק ואושר על ידי דוקטור גליה אורון

רופאה בכירה ביחידה לרפואת האם והעובר בבי"ח בילינסון, פתח תקווה.

.
//
אין לייחס למידע המופיע באתר תחליף לעיצה רפואית, התייעצות עם רופא או חוות דעת מקצועית. לקריאה על תנאי השימוש באתר.
//
כתבי שאלה/ תגובה

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?

שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

ראו למטה

שם:
אימייל:
כתבי תגובה:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל שאלה/ תגובה אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

השאירי תגובה:

התגובות סגורות.