במסגרת סקירות על תרופות פריון שונות, אנו מציגים בפוסט זה סקירה על זריקת אוביטרל.

זריקת אוביטרל היא תרופה המשמשת בטיפולי פריון על מנת להשרות ביוץ.

האוביטרל [Oviltrelle] הינו הורמון המיוצר בהנדסה גנטית והוא זהה להורמון הטבעי HCG (גונדוטרופין כוריוני אנושי). בתחילת ההיריון הוא משפיע על הגופיף הצהוב שמפריש אסטרוגן ופרוגסטרון לשמירה על ההיריון, בעיקר בשליש הראשון.

שיטת ייצור התרופה נחשבת "נקייה" ולכן צפויות פחות תופעות לוואי מקומיות בעור. רמת הורמון זה בעצם נמדדת בבדיקת הדם המאשרת הריון. בטיפולי הפריה ההורמון משמש להבשלה וביוץ של הביצית מכיוון שהמבנה שלו דומה להורמון LH שהכרחי לתהליך זה.

אוביטרל – מתי ניתן?

זריקת אוביטרל משמשת בטיפולי השראת ביוץ ו‬הפריה חוץ גופית ומאפשרת לתזמן את הביוץ‫. תהליך הביוץ מתרחש כ-36 שעות לאחר מתן הזריקה ולפיו מתכננים את זמן ההזרעה או שאיבת הביציות (קראו עוד על ‫‬הזרעה). כאשר יש זקיקים בגודל של 18 מ"מ או יותר, המטופלת מתבקשת להזריק את האוביטרל, בדרך כלל במינון של 250 מק"ג.

הידעת שימי לב: מדוע לפנות אל מומחה לפוריות? - הנה 10 סיבות!

אוביטרל – כיצד מזריקים?

זריקת אוביטרל היא נוחה יחסית לשימוש והמטופלת יכולה להזריק אותה בעצמה ולחילופין להיעזר בבן הזוג או אחות. זריקת אוביטרל היא תת – עורית, בדרך כלל בבטן אך אפשר גם בירך. לאחר ניקוי העור עם אלכוהול, מסירים את המכסה מהמחט ומחדירים אותה אנכית לעור. לאחר הזרקת כל הכמות יש ללחוץ בעדינות על המקום בעזרת צמר גפן או ספוגית קטנה.

אוביטרל – כיצד לאחסן?

התרופה נשמרת באזור קריר (אין צורך במקרר), באזור מוגן מאור השמש.

אוביטרל – האם ישנן תופעות לוואי?

לאוביטרל [Oviltrelle] תופעות לוואי שכיחות, אך רובן קלות – מלבד כאב ואודם באזור ההזרקה יכולים להופיע כאבי בטן, בחילה והקאה, כאבי ראש וסחרחורת. לאוביטרל תופעת לוואי פחות שכיחה אך יותר מדאיגה היא סינדרום גירוי יתר שחלתי – OHSS. זוהי תגובת יתר לטיפול השראת ביוץ בגלל עודף זקיקים, ואוביטרל מגביר את הסיכוי להופעתה. כאבי בטן הם הסימן הראשון. במקרה של כאב בטן משמעותי או קוצר נשימה היוועצי מיד עם הרופא המטפל. חשוב להקפיד על שתייה מרובה עד הגעה לבדיקה אצל הרופא.

אוביטרל – מה עוד עליי לדעת?

חשוב לזכור שמכיוון שההורמון זהה להורמון ההריון (HCG) בדיקת דם הנעשית בשבועיים הראשונים לאחר ההזרקה יכולה להיות חיובית בצורה שגויה. לכן, כדאי להמתין עד שיעברו שבועיים ורק אז לבצע את בדיקת הדם.


לסיכום, אוביטרל [Oviltrelle] היא תרופה המשמשת בטיפולי פריון על מנת להשרות ביוץ ולתזמן אותו. התרופה, נוחה לשימוש ובעלת מספר תופעות לוואי שרובן קלות. בשימוש בזריקת אוביטרל חשוב לזכור כי, כדאי להקפיד על ביצוע בדיקת דם לזיהוי הריון רק שבועיים לאחר ההזרקה, כדי להימנע מתשובה שגויה.

תוכלו לקרוא מאמרים נוספים בנושא ‫‬תרופות פריון וטיפולי פוריות.
בנוסף, תוכלו גם לקרוא על ‫כיצד לבחור רופא מטפל ו‫מתי לפנות אל מומחה לפוריות אשר יוכלו לעזור לכם בתהליך קבלת ההחלטות. כמו כן, תוכלו לקרוא אודות רופאים נבחרים של האתר.

גולשות שקראו על אוביטרל התעניינו גם ב:
בעיות פוריות כיצד לבחור מומחה לפוריות? טיפולי פוריות

ביטויים נוספים: אורביטרל

.
מאמר זה נבדק ואושר על ידי דוקטור יחזקאל לנדי

רופא בבית חולים לנשים, קמפוס בילינסון, מרכז רפואי רבין.

.
//
אין לייחס למידע המופיע באתר תחליף לעיצה רפואית, התייעצות עם רופא או חוות דעת מקצועית. לקריאה על תנאי השימוש באתר.
//

השאירי תגובה:

התגובות סגורות.