הקפאת ביציות הינו הליך המאפשר לנשים לשמר את פוריותן. הביציות נלקחות מהנשים כאשר הן בריאות וצעירות וההקפאה משמרת את הביציות ומונעת את הליך ההזדקנות. ההקפאה מאפשרת בתאריך עתידי, מאוחר יותר, להפשיר את הביציות ולהפרות אותן בזרע הבעל או באמצעות תרומת זרע.

מהי הקפאת ביציות?

הקפאת ביציות הינה אחד מסוגי טיפולי הפוריות, במסגרת טיפול זה נשאבות ביציות האישה משחלותיה והן מוקפאות. ההקפאה נעשית לצורך שימור פוריות האישה ומאפשרת להפשיר ולהפרות את הביציות בעתיד. את הביציות המופרות מחזירים לרחם בתהליך של הזרעה תוך רחמית.

אישה הרוצה לעבור תהליך של הקפאת ביציות מחוייבת לחתום על טופס הסכמה בו, בין היתר, מצוין כי היא מודעת לכך שהקפאת ביציותיה לא מבטיחה את שימור פורייותה וכי אין ערובה להריון או ללידה מהביציות המוקפאות.

//

כיצד מתבצע תהליך הקפאת ביציות?

ביצית האישה הינה תא המלא במים, ברגע שמקפיאים את הביצית עלולים להיווצר גבישים ובעת ההפשרה גבישים אלו עלולים לקרוע את דפנות הביצית. במהלך השנים פותחה שיטה חדשה להקפאת הביצית הנקראת ויטריפיקציה.

ויטריפיקציה (בעברית: זיגוג) הינה הקפאה מהירה של הביצית. בשיטה זו מקפיאים את כל הביצית באופן מידי ואחיד ומונעים היווצרות גבישים, הביצית נראית כמו כדור זכוכית. שיעור ההישרדות של הביצית עומד על כ-85%.

תהליך הקפאת הביציות זהה באופיו להליך טיפול פוריות אלא שבשלב האחרון ביציותיה של האישה לא מוחזרות לרחם לאחר ההפריה אלא מועברות להקפאה ביחידות ה-IVF. בשלב הראשוני האישה תקבל טיפול הורמונלי לצורך הגברת הביוץ, לאחר מכן הרופא יבדוק את כמות הזקיקים בשחלות האישה על ידי שימוש באולטראסאונד למעקב זקיקים. ביום המתאים האישה תקבל זריקה הגורמת לביוץ והיא תגיע לשאיבה ביחידת הפוריות. הרופא ישאב את ביציותיה של האישה ולאחר שיעברו תהליך של סינון ונקיון יוקפאו הביציות האיכותיות ביותר. אישה תוכל להקפיא עד 20 ביציות ולעבור ארבע שאיבות בלבד.

//

הקפאת ביצית - קבלי הצעות ומידע

הרשמי עכשיו, חינם וללא התחייבות,
וקבלי הצעות יחודיות ומידע!

יצירת הקשר תתבצע לרוב תוך 48 שעות (2 ימי עסקים)

שם:
אימייל:
טלפון:
 • השירות חינם - אינו כרוך בתשלום.
 • הפניה תטופל לרוב תוך 2 ימי עסקים.
 • לאחר אישורך הפרטים יועברו להדסה.
 • פרטיותך חשובה, לא יעשה שימוש במידע מעבר להתקשרות.
//

מהו החוק בישראל לגביי הקפאת ביציות?

עד שנת 2010 החוק בישראל אישר רק לנשים אשר להן בעייה רפואית לעבור תהליך של הקפאת ביציות לצורך שימור הפוריות.

בהתאם לחוק החדש, חוק הקפאת ביציות בישראל, שעבר בשנת 2010 נקבע כי נשים הרוצות להקפיא את ביציותיהן מסיבות שאינן רפואיות רשאיות לבצע את התהליך בתנאי שהן מתחת לגיל 41 וכי הן קיבלו את כל האישורים. כמו כן, במידה ואישה לא השתמשה בבציותיה במהלך 5 השנים הראשונות והיא רוצה להמשיך לשמר אותן עליה לשלוח בקשה בכתב ליחידת הפוריות, במידה ולא תעשה זאת ביציותיה יושמדו.

//

למי מיועדת הקפאת ביציות?

בהתאם לחוק הביציות בישראל קיימת הפרדה בין נשים הרוצות להקפיא את ביציותיהן בגללל סיבה רפואית ונשים הרוצות להקפיא את ביציותיהן לצורך שימור פוריות.

נשים עם סיבות רפואיות:

 • חולות סרטן (לפני כימותרפיה ו/או הקרנות)
 • בעיית פוריות קשה אצל הגבר (בעיות באיכות תאי הזרע/ בעיות בספירת הזרע)
 • נשים עם בעיות פוריות (אנדומטריוזיס)
 • נשים הנמצאות לפני ניתוח להסרת השחלות אך עדיין רוצות להיכנס להריון בשלב מאוחר
 • נשים המראות סימנים לאל ווסת מוקדמת (הפסקת המחזור בגיל צעיר יחסית)

נשים עם סיבות שאינן רפואיות:

 • נשים שעדיין לא נישאו ומעוניינות לשמר את פוריותן
 • נשות קריירה אשר אינן רוצות להיכנס להריון אך רוצות לשמר את פוריותן
//
הידעת לקבלת הצעות יחודיות להקפאת ביציות - לחצי כאן
//

מהי עלות הקפאת ביציות?

הקפאת ביציות כלולה בסל הבריאות כאשר הסיבה לביצועה הינה רפואית. במידה והסיבה איננה רפואית והמטופלת רוצה להקפיא את ביציותיה למטרת שימור פוריות הרי שעלות הטיפול על חשבונה.

לשם הדוגמא נציין כי עבור שאיבת הביצית והקפאתה תשלם האישה סכום של כ-5500 ש"ח ועוד כ-4500 ש"ח ישולמו עבור הפריה חוץ גופית כולל בדיקות הורמונליות. כמו כן, במהלך הטיפול האישה תקבלת תרופות הורמונליות עלות התרופות על חשבונה ותלויה בסוג התרופה ובמס' השאיבות שהאישה תבצע.

כמובן שמומלץ לברר את המחירים בצורה ספציפית, לפני תחילת התהליך ולבדוק אילו החזרים מציעות קופות החולים והביטוחים השונים.

//

הקפאת ביציות – סיכונים:

הסיכונים הכלולים בהקפאת ביצית הינם אותם סיכונים עבור אישה המתחילה טיפולי פוריות (כגון: גירוי יתר שחלתי), בנוסף הסיכונים בהקפאת ביצית עלולים להופיע דווקא במועד ההפשרה והם תלויים בגיל האישה. ככל שהאישה תהיה מבוגרת יותר במועד החזרת העוברים כך גדלים הסיכונים עבורה והם כוללים: רעלת הריון, סכרת הריון, יתר לחץ דם, לידה מוקדמת ועוד.

הקפאת ביציות – סיכויי הצלחה:

חשוב לזכור כי כמו טיפולים אחרים גיל האישה מהווה מרכיב משפיע בהצלחת הטיפול. נשים צעירות עד גיל 35 יכולות לקבל כ-10 ביציות עבור מחזור שאיבה ורובן יוקפאו ללא בעיה. שיעור הצלחת הקפאת הביציות עומד על כ-85%. חשוב גם לזכור כי שיעור ההפריות לאחר תקופת ההקפאה הינו בין 5%-50%.

//

הקפאת ביצית - קבלי הצעות ומידע

הרשמי עכשיו, חינם וללא התחייבות,
וקבלי הצעות יחודיות ומידע!

יצירת הקשר תתבצע לרוב תוך 48 שעות (2 ימי עסקים)

שם:
אימייל:
טלפון:
 • השירות חינם - אינו כרוך בתשלום.
 • הפניה תטופל לרוב תוך 2 ימי עסקים.
 • לאחר אישורך הפרטים יועברו להדסה.
 • פרטיותך חשובה, לא יעשה שימוש במידע מעבר להתקשרות.
//

איפה ניתן לבצע הקפאת ביציות:

לפי חוק הקפאת הביציות בישראל כל יחידת IVF מוכרת רשאית לבצע הליך של הקפאת ביציות.

בתי החולים המשתמשים בשיטת ה "ויטריפיקציה":

 • בי"ח אסותא
 • בי"ח איכילוב
 • בי"ח הדסה
 • בי"ח וולפסון
 • בי"ח שיבא
 • בי"ח אסף הרופא
 • בי"ח כרמל

ישנן מרפאות פוריות פרטיות המציעות מסלול של שימור ביציות בחו"ל. מרפאות הפוריות עובדת בשיתוף פעולה עם מרפאות בחו"ל. מרפאות אלו יכולות להציע למטופלות להקפיא את הביציות בחו"ל (ספרד/ הונגריה) ולשמור אותן בחו"ל. כאשר המטופלת תרצה לעבור טיפולי הפריה היא יכולה להשלים את הטיפול בחו"ל. יש לבדוק עם מרפאות הפוריות השונות את המסלול הייחודי הקיים בכל מרפאה, עוד על מרפאת פוריות.

בעת ביצוע הקפאת ביצית מתחשב הרופא המטפל בגורמים שונים כגון גיל האישה, בעיית הפוריות והיסטוריה רפואית (הריונות קודמים, סיבוכי הריון קודמים, סיבוכים קודמים במהלך טיפולים הורמונליים כגון גירוי יתר שחלתי בעבר). בהתאם לכל הממצאים הללו ממליץ ומחליט הרופא על סוג התרופות שיש להשתמש לצורך הגברת הביוץ. נציין כי הקפאת ביציות תתאפשר (בעתיד) לנשים הרוצות לבצע תרומת ביציות.

//
הידעת לקבלת הצעות יחודיות להקפאת ביציות - לחצי כאן
//

לסיכום, תהליך הקפאת ביציות חברתית בישראל מתחיל להיות מיושם בבתי חולים שונים ובמרפאות שונות. יש לברר עם הרופא המטפל האם ניתן להקפיא ביציות מסיבות אישיות. הקפאת ביציות הינו הליך רפואי שיבוצע בהתאם להנחיות ופרוטוקולים קפדניים, על האישה לחתום כי היא מודעת לכך שהקפאת ביציות איננה מבטיחה הריון וכי ייתכן והביציות המוקפאות לא ישרדו את התהליך.

בחירת הרופא המטפל מהווה חלק חשוב בתהליך. חשוב לבחור רופא מתאים עבור האישה, רופא שיקשיב לאישה, יענה לשאלותיה ויסביר לה מהם השלבים השונים בטיפול. חשוב שהאישה תרגיש בנוח עם הרופא המטפל הריי הוא האדם שיעזור לה להפוך לאמא. למידע נוסף על בנק הזרע ועל ‪‬תרומת ביצית‪‬.

.
מאמר זה נבדק ואושר על ידי דוקטור גליה אורון

רופאה בכירה ביחידה לרפואת האם והעובר בבי"ח בילינסון, פתח תקווה.

.
//
אין לייחס למידע המופיע באתר תחליף לעיצה רפואית, התייעצות עם רופא או חוות דעת מקצועית. לקריאה על תנאי השימוש באתר.
//
כתבי שאלה/ תגובה

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?

שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

ראו למטה

שם:
אימייל:
כתבי תגובה:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל שאלה/ תגובה אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

השאירי תגובה:

התגובות סגורות.