תרומת ביצית הינה הליך רפואי המאפשר לרבים להגשים חלום ולהביא ילד לעולם. בעשור האחרון חלו שינויים רבים באורח החיים של הנשים. עלייה בגיל הנישואים והרצון להביא ילדים לעולם בגיל יחסית מאוחר, העלו את הצורך במענה רפואי טיפולי עבור זוגות ויחידים הרוצים להרות ולא מצליחים מסיבות כגון: איכות ביציות ירודה או העדר ביציות. במאמר זה נפרט על תהליך תרומת הביצית.

מהי תרומת ביצית?

תרומת ביצית הינה הליך רפואי בו שואבים ביציות מתורמת בריאה וצעירה ומפרים אותן בזרע של בן הזוג המטופל או בזרע תורם. אחרי מספר ימים מחזירים את הביצית המופרית לרחם של הנתרמת, בתהליך שדומה בעיקרו להזרעה תוך רחמית.


//

תרומת ביציות – התהליך

תהליך תרומת הביציות וההגבלות השונות לגביו, משתנים בין מדינות (כלומר, במדינות שונות איסורים והגבלות שונות לגבי הליך תרומת הביציות). בדרך כלל התורמת נשארת אנונימית והיא מקבלת תמורה כספית עבור ביטול הזמן ואי הנוחות שכרוכים בהליך תרומת הביציות. המטופלת שזקוקה לתרומת ביצית בישראל פונה למומחה פריון או למרפאות הפוריות שיציעו לה מספר אפשרויות טיפול. לקבלת הצעות ומידע נוסף אודות אפשרויות הטיפול ניתן למלא את הפרטים בטופס זה.

אישה הרוצה לתרום ביציות עוברת סדרת בדיקות דם לגילוי מחלות זיהומיות כגון: דלקת נגיפית של הכבד, איידס (HIV) ולעתים גם בדיקות גנטיות המומלצות ע"י איגוד הגנטיקאים הישראלי. בנוסף, נעשה בירור מעמיק אודות עברה הרפואי (הריונות קודמים, מחלות כרוניות), היסטוריה רפואית משפחתית (בעיקר של הנשים במשפחה) וגם הערכה לגבי המצב הנפשי של התורמת. המאפיינים החיצוניים של האישה (גובה, משקל, צבע שיער, צבע עיניים), מוצאה ולעתים גם השכלתה, מקצועה והישגיה הלימודיים (ציונים מהאוניברסיטה/מבחני משכל) מתועדים.

במרבית המדינות זהותה של התורמת נשארת חסויה. בארה"ב לעתים מוצגת לבני הזוג תמונה של התורמת מילדותה, אך הדבר לא מקובל באירופה. מאחר שבמרבית המדינות לא מבוצעות בדיקות גנטיות מקיפות לתורמת, מקובל להמליץ לבקש מבחנת דם של התורמת. זאת על מנת שניתן יהיה להשלים את הבדיקות הגנטיות במכון גנטי בישראל בהתאם למוצא של התורמת ועל פי המלצות איגוד הגנטיקאים בישראל.

//

תרומת ביצית - קבלי הצעות ומידע

הרשמי עכשיו, חינם וללא התחייבות,
וקבלי הצעות יחודיות ומידע ממרפאות פוריות נבחרות!

מרפאות פוריות מובילות יצרו עימך קשר לרוב תוך 48 שעות (2 ימי עסקים)

שירות זה לא מיועד לנשים המעוניינות לתרום ביציות בעצמן.

שם:
אימייל:
טלפון:
 • השירות חינם - אינו כרוך בתשלום.
 • שירות זה לא מיועד לנשים המעוניינות לתרום ביציות בעצמן.
 • הפניה תטופל לרוב תוך 2 ימי עסקים.
 • פרטיותך חשובה, לא יעשה שימוש במידע מעבר להתקשרות.
//

המטופלת שזקוקה לתרומת ביצית מקבלת פרטים לגבי עלות הטיפול ומספר הביציות שינתנו לה ממומחה הפריון או מצוות מרפאת הפוריות. לעתים גם יתחייבו למספר מינימאלי של עוברים באיכות טובה. לקבלת מידע נוסף ממרפאות מובילות אודות ההליך והעלויות ניתן למלא את הפרטים בטופס זה. מקובל ליידע את הנתרמת האם ביציות מאותה תורמת יגיעו באותו מחזור טיפול לעוד מטופלות. זהות התורמת נשארת אנונימית ולא ניתן לברר מי היא התורמת. ישנן מעט מרפאות, בעיקר בארה"ב, בהן התורמת מסכימה לחשיפת פרטים בנוגע לזהותה כאשר הילד מגיע לגיל 18.

הנתרמת חייבת בד"כ לקבל טבליות הורמונליות שמכילות אסטרוגנים, שיבטיחו שרירית הרחם שלה תתעבה במידה מספקת ובמועד הנדרש, לשם החזרת העוברים שיווצרו. התורמת, לעומתה, תקבל סדרה של זריקות להשראת ביוץ על מנת שניתן יהיה לשאוב משחלותיה לפחות 10 ביציות בשלות. בד"כ יחולקו הביצות שהתקבלו בין 2-3 נתרמות וזאת על מנת להוזיל את עלות הטיפול עבור כל אחת מהנתרמות.

מאחר והחוק שמסדיר את תרומת הביציות אושר בישראל רק לאחרונה, אין עדיין היצע משמעותי של ביציות לתרומה בישראל. בהתאם, מרבית הביציות נתרמות על ידי נשים בחו"ל. למרות שיש מרכזים מאוד איכותיים במערב אירופה, בעיקר בספרד, הרי שמטעמי עלות מרבית התורמות שמשמשות נשים מישראל מקורן במזרח אירופה. מספר מומחי פוריות ומרפאות פוריות עומדים בקשרי עבודה שוטפים עם מרכזים באוקראינה, צ'כיה, קפריסין ועוד. לקבלת מידע נוסף והצעות ממרפאות פוריות נבחרות – לחצו כאן.

//
הידעת לקבלת מידע על תרומת ביצית ממרפאות מובילות - לחצי כאן
//

בחלק מהמקרים הטיפול כולו נעשה בחו"ל ואז יש להעביר את הזרע (של בן הזוג או מתרומה) קפוא לחו"ל או שבן הזוג טס במיוחד על מנת למסור דגימה של זרע למעבדה בחו"ל. המעבדה בחו"ל מפגישה בין הזרעונים לביציות שנתרמו. במידה והתרחשה הפריה, הרי שכל שנשאר הוא להכניס את הביציות המופרות לתוך רחמה של הנתרמת. הדבר יכול להתרחש במרפאה בחו"ל במידה והאישה טסה לשם או שהעוברים מועברים חזרה לישראל (טריים באינקובטור נייד או מוקפאים במיכל של חנקן נוזלי). כפי שנכתב קודם לכן, לפני החזרת הביציות המופרות, האישה הנתרמת עוברת טיפול עם טבליות אסטרוגן המעבה את רירית הרחם ובעצם מכין את הרחם לקליטת הריון.

במידה והעובר נקלט ברחמה של המטופלת, על האישה להמשיך את התמיכה ההורמונאלית, ולפנות לרופא המטפל להמשך מעקב שיבטיח תוצאה מוצלחת ומשמחת.

//

תרומת ביציות ‫-‬ החוק בישראל

חוק תרומת הביציות אושר ביוני 2010, אך רק בנובמבר 2011 פורסמו התקנות שאמורות לאפשר את ישומו. החוק מסדיר את תהליך תרומת הביציות עבור נשים בין הגילאים 18 – 54 אשר אינן יכולות להתעבר מסיבה רפואית. החוק אוסר על סחר בביציות ומאפשר לראשונה גם לנשים אשר אינן נמצאות בתהליכים של טיפולי פוריות לתרום את ביציותיהן. על מנת לקבל תרומת ביצית בארץ, על האישה המטופלת לקבל אישור מועדת האישורים לשאיבת ביציות מתורמת מתנדבת ורק כאשר האישור בידיה היא תוכל לחפש תורמת מתאימה.

החוק גם מחייב רישום של זהות התורמת והנתרמת, דבר שיאפשר זיהוי הליך התרומה כאשר הצאצאים שלהן יבקשו להתחתן בישראל וזאת על מנת למנוע אפשרות של נישואי קרובים בשגגה. נכון לדצמבר 2011 החוק עדיין איננו מיושם עקב מורכבותו הרבה וחוסר הבהירות ביחס לחלקן של קופות החולים במימון התהליך. המסלול המקובל כיום הוא תרומת ביצית בחו"ל. החוק בארץ לא מתייחס לזוגות בני אותו מין ובעצם לא מאפשר עבורם תרומת ביצית.

הידעת לקבלת מידע על תרומת ביצית ממרפאות מובילות - לחצי כאן

מי הן הנשים העושות שימוש בתרומת ביציות?

במדינת ישראל כיום (נכון לדצמבר 2011) לא מתנהל מעקב מסודר אחרי מספר הנשים הזקוקות להליך תרומת ביצית או מספר הנשים אשר הרו בעזרת תרומת ביצית. ההערכה המקובלת היא כי אלפי נשים זקוקות לתרומת ביצית. נשים הזקוקות לתרומת ביצית פונות אל המרכזים הרפואיים העוסקים בתחום: בתי חולים בהן קיימת אופציית תרומת ביצית או מרפאות פוריות פרטיות שעוסקות בתרומת ביצית. לקבלת מידע נוסף אודות ההליך ממרפאות פוריות מובילות לחצו כאן.

לרוב‫,‬ נשים העושות שימוש בתרומת ביצית הינן‫:‬

 • נשים עם בעיה מולדת בייצור הביציות.
 • נשים אשר עברו טיפולי פוריות והוכח כי איכות ביציותיהן אינה גבוהה.
 • נשים בנות 45 שנה ויותר, היכן שהסיכוי להרות מביציותיהן בטיפולי פריון הינה אפסית.
 • זוגות חד מיניים.
 • מקרים מיוחדים בהליכי פונדקאות בחו"ל.
//

תרומת ביצית - קבלי הצעות ומידע

הרשמי עכשיו, חינם וללא התחייבות,
וקבלי הצעות יחודיות ומידע ממרפאות פוריות נבחרות!

מרפאות פוריות מובילות יצרו עימך קשר לרוב תוך 48 שעות (2 ימי עסקים)

שירות זה לא מיועד לנשים המעוניינות לתרום ביציות בעצמן.

שם:
אימייל:
טלפון:
 • השירות חינם - אינו כרוך בתשלום.
 • שירות זה לא מיועד לנשים המעוניינות לתרום ביציות בעצמן.
 • הפניה תטופל לרוב תוך 2 ימי עסקים.
 • פרטיותך חשובה, לא יעשה שימוש במידע מעבר להתקשרות.

//

אילו נשים יכולות לתרום ביציות‫?‬

בארץ ‫(‬בהתאם לחוק תרומת הביציות‫):‬

 • התורמת צריכה להיות בת 21-35, נשואה או רווקה, בריאה בגופה ובנפשה.
 • אישה תוכל לתרום ביצית רק שלוש פעמים במהלך חייה, ובין תרומה לתרומה יהיה הפרש זמן של שישה חודשים לפחות.
 • כל תורמת תוכל לתרום מהביציות שלה לתשע נשים לכל היותר.
 • התורמת והנתרמת תהיינה בנות אותה הדת.
 • התורמת והנתרמת צריכות להישאר אנונימיות במהלך התהליך.

בחו‫"‬ל (הנשים תורמות תחת חוקי תרומת הביציות בארצות השונות):

 • הנשים הינן צעירות ובריאות בגופן ונפשן.
 • נשללה, ככל הניתן, היסטוריה של בעיות רפואיות או נפשיות במשפחה של התורמת.
 • חלק מהמרכזים בחו"ל עושים בדיקות גנטיות בסיסיות לתורמות, כמו כרומוזום X שביר או קריוטיפ (מומלץ על כן לקבל יעוץ גנטי לפני ביצוע הטיפול, כך שבן הזוג יוכל לעשות בדיקות לשלילת נשאות של מחלות גנטיות בהתאם למוצא התורמת).

//

תרומת ביציות בישראל

כפי שצוין קודם לכן, חוק תרומת הביציות בארץ איננו מיושם נכון לדצמבר 2011, ולכן קשה עדיין להשיג תרומת ביצית מתורמות ישראליות. נשים הנזקקות לתרומה מסתייעות בד"כ בביציות שנתרמו על ידי תורמות מזרח אירופאיות, וההחזרה מבוצעת בישראל או במקום בו בוצעה ההפריה בחו"ל ,לרוב, באוקראינה, צ'כיה או קפריסין. בתי החולים ומרפאות הפוריות המובילות מספקים מספר מסלולים לתרומת ביצית. באפשרותה של נתרמת הביצית לבחור את המסלול אותו תרצה לבחור. לקבלת מידע נוסף אודות המסלולים השונים ניתן למלא את הפרטים בטופס זה. קיימת אפשרות לבצע טיפול עם תרומת ביצית גם בארה"ב, היכן שניתן לקבל פרטים רבים יותר על התורמת ועל זהותה, אך הטיפול שם יקר מאוד וכרוך גם בהוצאות נסיעה ושהייה גבוהות.

הידעת לקבלת מידע על תרומת ביצית ממרפאות מובילות - לחצי כאן

מהם הסיכונים בתרומת ביצית ‫?‬


בין הסיכונים המרכזיים לתורמת ניתן למנות:

 • דימום או זיהום מדיקור השחלה בהליך השאיבה.
 • גירוי יתר של השחלות‫.‬
 • תסביב של השחלה המגורה.
 • צורך בהרדמה כללית בעת השאיבה.

בין הסיכונים המרכזיים לנתרמת ניתן למנות:

 • חשיפה למינונים גבוהים של ההורמון אסטרוגן בעת הכנת רירית הרחם.
 • באופן תיאורטי הנתרמת עלולה להידבק בכל מחלה זיהומית של התורמת כמו איידס או דלקת נגיפית של הכבד, למרות שהדבר לא הוכח בפועל.
 • הסיכוי להריון מרובה עוברים הוא פועל יוצא של מספר העוברים שמוחזרים לרחם.

תרומת ביצית ‫-‬ מהן העלויות ‫?‬

להלן מספר דוגמאות לעלויות של הליך תרומת ביצית, כמובן שקיימים הבדלי עלויות רבים ויש לבדוק כל מקרה לגופו. באפשרותך למלא את פרטייך בטופס זה ולקבל מידע נוסף אודות העלויות של הליך תרומת הביצית ממרפאות הפוריות המובילות, לפי המסלולים השונים.

 • עלות של תרומת ביצית מתורמת באירופה נע בין 4,000 עד 8,000 אירו, לא כולל טיסות ושהות. המחיר תלוי במרפאה שבה ניתנת התרומה. במחיר כזה בדרך כלל מתחייבים לפחות לשש ביציות בשלות ולפחות לשני עוברים באיכות גבוהה. יש מרפאות שמעניקות "פיצוי" של עוד מספר ביציות במידה והטיפול נכשל.
 • טיפול בארה"ב יכול להגיע לסכום של 80,000 דולר ויותר.
 • העלות בבית החולים הדסה עבור תרומת ביצית מצ'כיה נעה בין כ 28,000 ל‫-‬ 36,000 ש‫"‬ח.

אם יוותרו עוברים עודפים, לאחר החזרת מספר עוברים לרחמך, הם יוקפאו במידה ואיכותם גבוהה. הדבר כרוך בד"כ בעלות נוספת של 500 עד 1000 אירו, תלוי במשך האיחסון. לעתים ישמרו העוברים שהוקפאו ביחידת ההפריה בה טופלת בישראל, ולפעמים הם יוותרו ביחידה בחו"ל. במקרה זה תדרשי לנסוע שוב לחו"ל, במידה ותבחרי להשתמש בעוברים המוקפאים.

החזר קופות החולים מכבי וכללית, כאשר יש ברשותך ביטוח משלים מורחב מעל לשנה (מכבי מגן זהב או כללית פלטינום), הינו של עד 75% מההוצאות, כאשר תקרת ההחזרים היא כ- 11,000 ש"ח והיא ניתנת לשני טיפולים. קופ"ח מאוחדת ולאומית נותנות החזר נמוך באופן משמעותי (כמובן שגם בנושא זה יש לבדוק ישירות מול הקופה את כל הפרטים שמשתנים מעת לעת). יש לציין כי בדרך כלל אין החזר מעל גיל 52.

//

תרומת ביצית - קבלי הצעות ומידע

הרשמי עכשיו, חינם וללא התחייבות,
וקבלי הצעות יחודיות ומידע ממרפאות פוריות נבחרות!

מרפאות פוריות מובילות יצרו עימך קשר לרוב תוך 48 שעות (2 ימי עסקים)

שירות זה לא מיועד לנשים המעוניינות לתרום ביציות בעצמן.

שם:
אימייל:
טלפון:
 • השירות חינם - אינו כרוך בתשלום.
 • שירות זה לא מיועד לנשים המעוניינות לתרום ביציות בעצמן.
 • הפניה תטופל לרוב תוך 2 ימי עסקים.
 • פרטיותך חשובה, לא יעשה שימוש במידע מעבר להתקשרות.

//

תרומת ביצית ‫-‬ בתי החולים

לא כל יחידות ההפריה החוץ גופית מציעות כיום אפשרות של תרומת ביצית. הדבר מקובל בעיקר ביחידות הפרטיות וכמעט כל מומחי הפוריות עוסקים בכך. לכל יחידת הפריה מסלול משלה, שכן כל בית חולים יכול לבחור מול איזו מרפאת פוריות בחו"ל לפעול. כך לדוגמא בית החולים אסותא נמצא בקשר עם מרכז בקייב ובית החולים הדסה עובד עם מרפאה בצ'כיה.

עלות הנסיעה לחו"ל כלולה לעתים במחיר של תרומת ביצית, אך במרבית המקרים רק יסייעו לכם לארגן את סידורי הנסיעה. יש לבדוק מה מציעים במסלול מרפאת הפוריות בה בחרתם ולבחור את המסלול המועדף עליכם. על מנת לקבל החלטה מושכלת, ניתן למלא את הפרטים בטופס כאן ותקבלו מידע נוסף והצעות ממרפאות פוריות מובילות.

בתי החולים דרכם ניתן לבצע טיפולי תרומת ביצית ‫:‬

 • בית החולים אסותא
 • בית החולים הדסה
 • בית החולים אלישע

הידעת לקבלת מידע על תרומת ביצית ממרפאות מובילות - לחצי כאן

רופאי פוריות המבצעים הליכי תרומת ביצית‫:‬

בישראל, רק מספר מצומצם של קליניקות ורופאים בעלי ניסיון רב מבצעים באופן שגרתי הליכי תרומת ביצית. באפשרותך לקבל מידע והצעות ממרפאות פוריות מובילות. כמו כן תוכלי לראות בפרופילי הרופאים המופיעים באתר (תחת הסעיף "פרוצדורות בתחום הפוריות שמבצע רופא זה") , את מגוון הטיפולים בהם עוסק כל רופא והאם הוא מבצע הליכי תרומת ביצית.

לסיכום‫,‬ במידה ואישה נמצאת בטיפולי פוריות ואיננה מצליחה להיכנס להריון בשל כמות ואיכות ביציות נמוכה או במידה והאישה בת 45 שנה ויותר, הרי שהרופא המטפל ימליץ על תרומת ביצית. כיום ניתן לבצע תרומת ביצית בעיקר על בסיס ביציות שמקורן בחו"ל. התהליך זמין, אך הינו יקר ומורכב. הליכי תרומת ביצית נעשים בליווי הרופא המטפל ולכן חשוב כי תוכלי לסמוך על הרופא ולהרגיש בנוח מולו. תוכלי לעיין ברשימת רופאים נבחרים של האתר ולקרוא על כיצד לבחור מומחה לפוריות. כמו כן, תוכלו לקרוא על פונדקאות.‬

//
גולשות שקראו מאמר זה התעניינו גם ב:
הצעות ממרפאות פוריות
תרומת ביצית קבלי הצעות ממרפאות נבחרות
בנק הזרע
כל מה שרציתן לדעת על בנק הזרע
רופאים נבחרים לתרומת ביצית
רופאים נבחרים לביצוע תרומת ביצית
.
מאמר זה נבדק ואושר על ידי דוקטור גליה אורון

רופאה בכירה ביחידה לרפואת האם והעובר בבי"ח בילינסון, פתח תקווה.

.
//
אין לייחס למידע המופיע באתר תחליף לעיצה רפואית, התייעצות עם רופא או חוות דעת מקצועית. לקריאה על תנאי השימוש באתר.
//
כתבי שאלה/ תגובה

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?

שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

ראו למטה

שם:
אימייל:
כתבי תגובה:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל שאלה/ תגובה אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

השאירי תגובה:

התגובות סגורות.